O nama | Facebook | Pravila foruma | Tapatalk

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom trajanja prijave.

Autor Tema: mobing  (Posjeta: 2035 )

Offline Alma B.

• Član foruma
  • *
  • Respekt: 0
mobing
« : 03-12-2009, 10:37:45 »
0
e, ovako, drage kolege.. ne znam gdje smjestiti ovu temu, pa ovlasteni to mogu uraditi za mene :)
u zadnje vrijeme se mnogo prica o mobingu, a koliko je ta oblast ustvari regulirana.. e to malo ko zna, a meni se cini da i jest jako malo.. osim Zakona o zabrani diskriminacije, na drzavnom nivou, koji jedva da spominje mobing, nije mi poznato da postoji jos neki propis za ovu oblast, koji je primjenjiv u FBIH (RS je druga prica). inace, koliko smatrate da je to realno, je li to odlican bijeg za neradnike, i je li to tim temeljem pokazujemo spremnost pratiti posljednji trend studenata tuzlanskog univerziteta (molim vas da me niko ne shvati pogresno/licno, znate sta mislim) i zahtijevati sve i svasta, pozivajuci se na krsenje nasih prava...
posebno me zanima vase misljenje regulative ovog pitanja, mnogi od vas su jos na faxu pa tamo imate s kim raspravljati na pravi nacin, hvala.

Offline Legally Blonde

• Član foruma
  • *
Odg: mobing
« Odgovor #1 : 03-12-2009, 11:58:43 »
0
Premještena! :)

Drugi put sve što ne budeš znala u ta svrstati stavi u OFF topic. :)

Što se tiče mobinga, mislim da je većini naših državljana i državljanki taj pojam nejasan, a i ako znaju za to ne znaju šta podrazumijeva u potpunosti. Ipak smo mi izašli iz socijalizma, gdje je "normalno" bilo da postoje "ženski" i "muški" poslovi, da se sekretaricu štipne gdje ne smije i slično...Dok ne dođu nove genracije, o tome se neće puno ni pričati, jer ljudi jednostavno ne registruju problem kao problem nego čini mi se kao nešto normalno.

Što se tiče Zakona o zabrani diskriminacije mislim da će i te kako morati biti dorađen i prilagođen EU standardima ako naši ikad počnu približavanje EU.
Ok, naša zemlja je i potpisnik nekoliko međunarodnih konvencija po pitanju diskriminacije, ljudskih prava, zaštite na radu i sl, ali nas taj papir neće nigdje dovesti bez provedbe u praksi.

Da zaključim. Mislim da su nastojanja da se pitanje mobinga prije svega riješi zakonski potrebna, ali da je to proces koji će sigurno dugo da traje. Ali bilo kakv pomak naprijed bi bio odličan.
I smatram da je edukacija najvažnija. Kad znaš svoja prava, bolje ih koristiš i sigurniji si u svoje stavove. Dakle... INFOrMACIJA & OBrAZOVANJE!

Offline Alma B.

• Član foruma
  • *
« Odgovor #2 : 04-12-2009, 15:05:23 »
0

Hvala za uputstvo..
I za misljenje, naravno. Ostalima nije zanimljiva tema, izgleda.. hmm, cudnih pravnika   :tassa:

Offline josif.broz

• Član foruma
  • *
« Odgovor #3 : 06-12-2009, 13:39:34 »
0
Ipak smo mi izašli iz socijalizma, gdje je "normalno" bilo da postoje "ženski" i "muški" poslovi, da se sekretaricu štipne gdje ne smije i slično...

Mali off-topic: u tom vremenu socijalizma su prava muškaraca i žena izjednačena (neko će reći da su muškarci i žene bili jednako obespravljeni). U socijalističkoj Jugoslaviji su žene poput Savke Dapčević bile politički faktor dok su u demokratskoj Švicarskoj tek dobijale pravo glasa.

To što se socijalizam kalemio na tlu zagađenom kleronacionalizmom unutar kojeg patrijarhalni faktor dominira pa je niknuo "sui generis" oblik u kojem je prosječni komandant jagnjeće brigade mislio da ima prirodno pravo štipnuti sekretaricu je nešto drugo.

On-topic: možda će ova sintagma zvučati kao agit-prop, ali stanje radničke klase u BiH je katastrofalno. Kad bi ova država bila normalna koliko nije te kad bi provjeravala ko plaća radnike, ko uredno plaća doprinose, ko brine o zaštiti na radu...manevarski prostor poslodavaca za mobbing bi bio sužen. Ovako, zaposleni ljudi svašta trpe da bi zadržali radno mjesto.

Offline edin hasanicevic

• Član foruma
  • *
« Odgovor #4 : 07-12-2009, 11:43:37 »
0
mobing kao pojava prisutan je u svim evropskim zemljama, te je stoga i zakonski regulisana oblast. Nažalost u FBiH, još uvijek ne postoji ni jedna odredba koja bi se bavila ovim problemom. Inače se radi o jako osjetljivom problemu, kao i načinu dokazivanja njegovog postojanja.
Moja je preporuka da se mobing što prije unese u zakon, kao što je to urađeno i u drugim državama.

Offline amnana

• Član foruma
  • *
« Odgovor #5 : 07-12-2009, 23:11:09 »
0
sve dok privatnici mašu jadnim ljudima radničkom knjižicom ispred nosa naši ljudi neće znati šta je mobing. tačnije, neće smjeti da znaju.

Offline otpravnik

• Član foruma
  • *
« Odgovor #6 : 08-12-2009, 12:11:18 »
0
Prije svega- pohvala za temu.....  ;)
Jedan od najvecih problema- po meni, jeste to sto mobing niko ne prijavljuje, razlog su strah, neznanje i sto je najgore u nasoj BiH- kome prijaviti? Sve dok se o tome suti i otvoreno ne govori (kao i za sve drugo) nista se nece promijeniti, a posljedice su- katastrofalne......
Vecina ljudi trpi teror od strane nadredjenog.....
Sada postoji jos jedna stvar......
Mnogo zavisi od toga kakav karakter imate.....
Mislim da se jako malo ljudi usudi da se lose odnosi prema onima koji postuju sebe, sigurni su u sebe i stoje cvrsto iza svega sto rade.....
Onda se i u glavi nadredjenog (prije nego bilo sta napravi) javlja pitanje---- smijem li..... :-) i radi sigurnosti odustaju od takvog posla.....
Naravno, ako vas je lako poljuljati u stavovima, lako je manipulisati sa vama, niste sigurni.....onda vas ni drugi- ne cijene, ne postuju.....i daju sebi za pravo raditi s vama sta zele, nemaju strah od posljedica, jer dali ste do znanja drugoj strani da ste povuceni, sutite, niste informisani..... nemate samopouzdanje! Onako kako se u zivotu postavite, tako ce vam biti.....  :dunno:
Dvije stvari ispunjavaju dusu uvijek novim i sve vecim divljenjem i strahopostovanjem:
zvjezdano nebo iznad mene i moralni zakon u meni.
Zvjezdano nebo govori mi da sam ja beznacajno zrnce pijeska u svemiru, a  moralni zakon u meni daje mi ogromnu vrijednost.

Offline mimk

• Član foruma
  • *
« Odgovor #7 : 08-12-2009, 12:21:17 »
0
mobing postoji u to sam se lično uvjerila, kao i u činjenicu da je na našim prostorima to izgleda zakonom dozvoljeno, obzirom na praznine koje dopuštaju svakakve mućke. ne smijem nikom ništa reći-pretpostavljenom slagala se ili ne s tim jer ću odmah dobiti po nosu, još te prime na određeno pa se ti buni ako smiješ, meni je neki dan radi običnog pitanja zaprijećeno otkazom, što mi je bila jasna poruka šuti i radi ako ti se radi, ili pusti druge koji će da šute :S
što se tiče samopouzdanja, stajala sam iza svojih stavova i sigurno smatrala da tako treba i rekla to, pobunila se, druga strana je ušutila i nakon par dana su mi javili da mi nije produžen ugovor jer sam kao i većina onih sa vss primljena na određeno i bilo kakav pokušaj da pokažeš da si osoba koja možda zna koliko i šef i koja se usudi raspolagati inf. jednostavno ti odgovore da ti je bolje da sačekaš dok ne dobiješ taj famozni ugovor na neodređeno do koga ćeš da pretpiš još štošta između ostalog i da na posao dolaziš bolestan da jedva gledaš.

Offline elSaik

• Član foruma
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovor #8 : 19-12-2009, 00:20:32 »
0
Post prebačen...

Ja sam zrtva mobinga.Zavrsio sam pravo i poceo raditi u jednoj Banci.Vjerujte mi da me moja sefica nije uopce obucavala za poslove zbog kojih sam i dosao da radim.Iskljucivo sam radio bezvezne poslove (kopirnica,protokol,....) a sve zbog jednog jedinog razloga jer sam musliman i zelio sam da odem na dzumu petkom,a drugi jer znam racunare,engleski,spremao pravosudni,mlad....i u meni vidila opasnost i zato mi je na kosti nabila.

Naravno nisam ostao na poslu zbog te osobe,a meni je sad puno bolje,ima Onaj koji to sve vidi pa vrati.....

Hodaju dva čovjeka i razgovaraju.

odgovori drugi,

Offline Legally Blonde

• Član foruma
  • *
« Odgovor #9 : 19-12-2009, 09:52:09 »
0
Mnogo je razloga zašto se mobbing pojavljuje i još više čini me se razloga zbog kojih ljudi ne prijavljuju isti.
Naša zemlja je po svemu posebna, pa tako kada se radi i o zatiti ljudskih prava, zaštite na radu i sl. Ali moram reći da ni drugdje u svijetu nije MNOGO bolje. Ako malo pogledamo stvarnost, onda vidimo da manje-više svugdje narod želi zadržati dobro plaćen posao, pa za to preuti štošta. Tamo gdje je lake naći novi, više je i onih koji se odvaže reagovati.

Kada krenem od sebe. Dok sam sama tj. nemam porodicu sigurno bih uvijek odregovala na to i pod cijenu otkaza. Jer ne bih mogla trpiti. A s druge strane kad pomislim da bih mogla biti u situaciji da imam djecu, kucu, racune, kredite i sl. vjerujem da bih 3 puta mjerila jednom sijekla. Nije opravdanje, ali svaki poslodavac nama pravnicima može začepiti usta onom "vas ima na birou koliko mi duša želi...". I to je istina. A s druge strane, kome da ja to prijavim? Kad nema zakona koji reguliše ovo pitanje. U čemu da tražim zaštitu? Hmmm..... :h035:

I tako, sva priča stane negdje na tome da mi nemamo ni osnovno preventivno sredstvo. A to je zakon kojim se ova oblast reguliše, pravosuđe koje bi procesuiralo i udarilo po džepu sve one za koje se dokaže da su nad nekim vršili isti.
Eto...

To je nama naša borba dala... :dunno:

Offline Metal Heart

• eP VIP
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovor #10 : 19-12-2009, 20:34:25 »
0
Poslodavci svima govore 'uvijek ima ko hoće raditi' ili 'ima vas na birou' ali ne misle oni baš tako. Više plaše radnike koji nisu u prilici eksperimentisati dokle je poslodavac zapravo spreman ići. Nije ni njima u interesu da često mijenjaju radnike, niti nas ima toliko kako kažu. Kada bi se više radnika žalilo i tužilo poslodavce zbog takvog ponašanja, nešto bi se promijenilo.
U skriptarnici ima tekst o mobingu, pa koga zanima može pogledati. U pitanju je newsletter Euro info centara u BiH koji se dijeli na fakultetu.
http://epravo.ba/index.php?action=downloads;sa=view;down=457

Offline SKENER

• Član foruma
  • *
« Odgovor #11 : 21-12-2009, 21:37:58 »
0
Treba prvo razdvojiti pojam mobinga ( kad ti se neko natovari ) od pojma rad pod stresom. Mislim da u privredi je svaki pravnik izlozen situaciji radom pod stresom, to je neminovnost. Prije svega zbog  loseg tretmana drzave prema privredi, privrednici da bi opstali na trzistu moraju imati minimalan broj kadrova koji su u stanju krpiti sve rupe u firmi. Iz toga proizilazi rad pod stresom i svakodnevne stresne situacije, sto mnogi povezuju sa mobingom.

Offline Dama Pikova

• Član foruma
  • *
  • Respekt: +5
« Odgovor #12 : 22-12-2009, 10:02:15 »
0
S tim što takva situacija nije samo u privredi, nego gotovo svugdje.
« Zadnja izmjena: 06-01-2012, 23:59:09 Alniyat, Razlog izmjene posta: Nije potrebno citirati post koji se nalazi odmah iznad Vašeg. :) »

Offline Wicked

• Član foruma
  • *
« Odgovor #13 : 24-12-2009, 09:25:03 »
0
diplomiranih pravnika ima hejbet na birou, ali sposobnih i iskusnih baš i nema toliko. nijedan poslodavac neće tek tako otpustiti nekoga "uhodanog" u poslu i pokupiti s biroa nekoga koga će 6 mjeseci morati uvoditi u posao. to oni samo prijete tako :P

a na vama je da postanete što bolji i teže zamjenjivi, da tako kažem, da se ne bi iživljavali na vama.

Offline Metal Heart

• eP VIP
  • *
« Odgovor #14 : 26-12-2009, 13:14:20 »
0
Treba prvo razdvojiti pojam mobinga ( kad ti se neko natovari ) od pojma rad pod stresom.
Stres (u smislu psihičkog poremećaja) može biti jedna od posljedica mobinga. Samo su kod nas ljudi naviknuli, ili primorani, prihvatiti za normalno ono što nije normalno.