Autor Tema: Stjecanje vlasništva  (Posjeta: 1129 )

Offline Azraa16

• Član foruma
  • *
Stjecanje vlasništva
« : 29-03-2018, 11:02:18 »
Poštovani,
Imam problem oko ukjnižbe stana i molio bih Vas da mi pojasnite stvari ukoliko je moguće. Naime moj otac je 2002. godine u Sarajevu kupio stan koji je bio u suvlasništvu 4 osobe (tri sestre i brat). Dvije sestre i brat, svako ponaosob, dali su ponomocja najstarijoj sestri da moze u njihovo ime prodati stan. Ona je to i učinila i pred Općinskim sudom u Sarajevu, na osnovu tih punomoći potpisala ugovor sa mojim ocem. Ugovor je uredno ovjeren od strane Suda. Nakon toga smo platili porez na promet nepokretnosti. Međutim kao strani državljanin moj otac se nije mogao odmah ukjnižiti kao vlasnik stana tako da smo ove godine tek predali na knjiženje taj Ugovor iz 2002.godine. Odmah pri predaji na šalteru ZK ureda u Sarajevu su nas opomenuli da moramo dostaviti punomoći na osnovu kojih je nastarija sestra prodala stan. E sada problem je u tome što mi ta punomoćja nikada nismo dobili i nismo bili u njihovom posedu. Zahtev je naravno odbačen kao nepotpun. Kada sam kontaktirao prodavce, da vidim da nisu ta punomoćja slučajno kod njih rekli su mi da oni nemaju ništa od dokumentacije ali i da je jedan od suvlasnika umro. Tako da se situacija zakomplikovala maksimalno. Mi smo tražili od suda da nam izda primerak punomoći ali nam je rečeno da oni uvijek ta dokumenta vraćaju strankama. Dobili smo samo uvjerenje da su prodavci te 2002.godine ovjerili ta punomoćja u Osnovnom sudu.

Molim Vas da me uputitite šta da radim. Unaprijad hvala