Autor Tema: ZAPOCETI ADVOKATURU  (Posjeta: 1600 )

Offline petonija

• Član foruma
  • *
ZAPOCETI ADVOKATURU
« : 24-05-2018, 22:01:34 »
Ne nadoh slicnu temu pa da otvorim, mozda bude od pomoci i drugim kolegama.
Ispit polozen, pronaci posao svi znamo kako je.. Iskustvo u advokaturi poprilicno dobro, pripravnik i saradnik u advokatskoj kancelariji i bez straha od samog posla. Ono sto me muci su obaveze koje advokat ima na mjesecnom nivou,  kao i famozno kako doci do klijenata. Koliko cca. imate izdataka mjesecno? Obzirom na zabranu bilo kakvog reklamiranja, kako doci do klijenta? Na koji nacin ste se snasli, sta predlazete? Koji vremenski period je potreban da "krene" i na red dodje naplata? Koliko novca trebam obezbijediti da se ne zatvorim za tri mjeseca?
 Znam solidan broj mladjih kolega advokata koji, cini mi se, fino rade ali cujem i price tipa nemoguce ako nemas "ledja" i sl. Nadam se da cu dobiti odgovore na neka od pitanja, iskustva, sve je dobrodoslo. Unaprijed hvala :)

Offline birorada

• Član foruma
  • *
Odg: ZAPOCETI ADVOKATURU
« Reply #1 : 25-05-2018, 15:58:16 »
Kako sam ja cuo, treba ti samo za PIO/MIO i racunovodstvene usluge zajedno sa komorom oko 750,00 KM mjesecno.

Dakle ako rentas poslovni prostor, dok sve platis moras uplatiti 1.400,00 KM cistih troskova.

Sracunaj koliko ti treba novca da imas viska 1400 KM za troskove.

Sto se tice sluzbenih odbrana, koje placa drzava, to radi samo 3% advokata u drzavi, koji su u kriminalnoj vezi sa tuziocima/sudijama pritvorskim cuvarima pogledaj vise na cin.ba/advokati tako da to odmah mozes zaboravit da si i najbolji krivicar u BiH a da te bilo ko angazuje bez preporuke.

Po mom misljenju moras unaprijed naci bar 2-3 firme da sa njima zakljucis ugovor o stalnom zastupanju da bi ti pokrili trosak poslovanja.

A sve ostalo ako se desi super bi bilo.

Imaj na umu da jedan sudski postupak traje do 5 godina, i onda je pitanje da li ces se naplatiti!

Offline petonija

• Član foruma
  • *
« Reply #2 : 25-05-2018, 18:27:04 »
huh.. ohrabrujuce :h055: Dodje mi da vucem ljude za rukav po sudu.  :haha: Nista, obratiti se starijim kolegama koji su po opcim aktima duzni pomagati mladje kolege i uputiti im makar po jednog klijenta  :haha:

Offline petonija

• Član foruma
  • *
« Reply #3 : 25-05-2018, 18:28:40 »
Dobra stranica na netu, tabla na zgradi sjedista, koliko li to pomaze u pronalazenju klijenata?

Offline magdan

• Član foruma
  • *
« Reply #4 : 26-05-2018, 17:08:41 »
huh.. ohrabrujuce :h055: Dodje mi da vucem ljude za rukav po sudu.  :haha: Nista, obratiti se starijim kolegama koji su po opcim aktima duzni pomagati mladje kolege i uputiti im makar po jednog klijenta  :haha:

Drug, nemoj mislit da ce ti iko od kolega starijih poslati predmet, radije bi uzeli od tebe....

Mogu ti poslat jedino nesto gdje neecs nikad nista naplatiti....

Offline magdan

• Član foruma
  • *
« Reply #5 : 26-05-2018, 17:11:55 »
Dobra stranica na netu, tabla na zgradi sjedista, koliko li to pomaze u pronalazenju klijenata?

Nikako...

Te koje vuces za rukav nece ti htjet ni za dzabe da ih zastupas...

Jedino ti moze pomoci da te preporuci neko koga si zastupao, a na zalost kad krenes nikog nisi ni zastupao...

bukvalno bi morao raditi malo besplatno par ljudi pa da te ko preporuci dalje i da krene

a trosak ide li ide...

drugo je kad neko tvoj radi u tome pa ti dodje i nastavis, a sasvim drugo on nule krenut, pogotovo kad nam je pravosudje ......

ne znam da li citas medije, ali upravo sad advokati pripremaju strajk, jer kako kazu polozaj advokature nije bio nikad gori, i to kazu advokati koji rade 20-30 godina

Notari su im oduzeli sve poslove, Vrhovni sud je usvojio misljenje da u izvrsnom postupku advokat ne moze na svoj racun nista napatiti i niz stvari

moj ti je savjet idi lagano u strucne saradnike u sud ili tuzilastvo, pa onda lagano nekad kasnije u advokaturu, to je vec druga prica...

Npr nakon par godina rada kao tuzilac da odes u advokaturu
« Zadnja izmjena: 26-05-2018, 17:13:49 magdan »

Offline petonija

• Član foruma
  • *
« Reply #6 : 26-05-2018, 19:06:47 »
Mah.. sud i tuzilastvo nemam sanse, nemam nikoga osim znanja, nekog iskustva i zelje  :f010:

A znam, mislim da mi bivsi principal ne bi poslao ni to sto se ne moze naplatiti. Tuzno, bas tuzno. Drzava koja daje sve onome ko vec ima.

Offline petonija

• Član foruma
  • *
« Reply #7 : 26-05-2018, 19:23:07 »
Citam sve ali ne vidjeh da se sprema strajk. Tacno je potreban, poput onog u Srbiji! Ne osporavam strucnost notara i odredjenu sigurnost, ali kako je krenulo mogli bi im cjelokupnu sudsku nadleznost prenjeti.

Offline magdan

• Član foruma
  • *
« Reply #8 : 26-05-2018, 19:32:19 »
oslobodjenje.ba/dosjei/intervjui/amila-kunosic-drzavni-tuzioci-nemaju-iskustva-362843

Koji su to problemi u advokaturi?

- Bez ikakvog razloga je donesen 2002. Zakon o notarima, gdje su nam svi poslovi koje smo kao advokati radili (po zakonu o advokaturi smo i dalje ovlašteni) oduzeti. Notarska služba je neophodna, ali mi smo zagovarali prvi Zakon o javnom bilježništvu Federacije donesen 1999. Nikada se nije počeo ni primjenjivati, a donosi se Zakon o notarima. Kada pogledate koliko ima univerziteta i pravnih fakulteta, vidite da ima puno diplomiranih pravnika koji nemaju gdje da se zaposle. Pokušavamo kroz naše organe urediti da nam se u imenik advokata ne upisuju osobe koje nemaju sve uvjete i koje nisu dostojne za obavljanje te djelatnosti. S obzirom na sve zakone o besplatnoj pravnoj pomoći, dešava se da pet osoba formira nevladinu organizaciju za neku pravnu pomoć, sami sebe zaposle, steknu uvjete od četiri godine i upisuju se u imenik advokata. To ne možemo kontrolisati.

Nemate razumijevanje izvršne i zakonodavne vlasti?

- Ne žele da nas razumiju iz razloga što je jedino advokatura, kao neovisno profesionalna djelatnost, uvijek u konfrontaciji s njima. Najviše u izvršnoj vlasti imate situacija kršenja prava građana i faktički u upravnim postupcima građani svakodnevno ostvaruju svoja prava. Već dva puta je naša federalna komora imala sastanak kod ministra pravde FBiH o Nacrtu zakona o advokaturi, koji im je dostavljen u novembru 2017. Imamo i odluku Ustavnog suda FBiH o neustavnosti određenih odredaba Zakona o notarima. Nastojimo da to mirnim putem riješimo. Ministar je formirao prošle godine radnu grupu u kojoj je naš kolega Adnan Biser, a napravili smo i nacrt izmjena tih odredbi Zakona o notarima kao neki polazni tekst. Rad te radne grupe prekinut je bez objašnjenja, a kasnije smo saznali da je notarska komora pokrenula pred Ustavnim sudom BiH apelaciju, ali je ona prije dva mjeseca odbijena kao apriori nedopuštena.

Moguć je zastoj

U martu smo opet imali sastanak sa ministrom, sve nam je obećano, ali opet ništa. Kolege su nezadovoljne i moraćemo neke stvari pokrenuti puno odlučnije.

Koliko odlučnije?

- Neke regionalne advokatske komore su već od Federalne komore tražile da se zakaže vanredna skupština. Ukoliko izvršna i zakonodavna vlast ne poduzmu aktivnosti i ne okončaju taj čitav postupak, kolege insistiraju da se ide u generalni štrajk, u skladu sa zakonom. To će biti zastoj u pravosuđu. Ali, to nam je krajnja mjera i sve pokušavamo da to uradimo na primjeren, profesionalan i intelektualan način, kako to našoj profesiji i odgovara.

Offline petonija

• Član foruma
  • *
« Reply #9 : 26-05-2018, 20:35:18 »
Ova prica je aktuelna zadnjih par godina vec. Sad su dosli u situaciju da ih notari u ostavinskim postupcima zaobilaze kontaktirajuci sami njihove klijente pa i dalje nista, odluka Ustavnog suda kao da nije ni donesena.

Offline klokan

• Administrator
  • *
  • Spol: Muški
« Reply #10 : 27-11-2018, 19:21:32 »
Ova prica je aktuelna zadnjih par godina vec. Sad su dosli u situaciju da ih notari u ostavinskim postupcima zaobilaze kontaktirajuci sami njihove klijente pa i dalje nista, odluka Ustavnog suda kao da nije ni donesena.

Sta bi, jesil pokusao sta ?

Offline petonija

• Član foruma
  • *
« Reply #11 : 15-12-2018, 15:50:14 »
Nisam. Ali plan stoji, za sada rad za drugog ali isti poslovi, bitno da sam tu, vrtim se u blizini.