Autor Tema: Privatna tuzba- naplata duga po okoncanju privatne tuzbe  (Posjeta: 583 )

Offline Ado2706

• Član foruma
  • *
Dobar dan!
Potrebna mi je pravna pomoc buduci da moj advokat nije bas od neke pomoci.
Po osnovu privatne tuzbe u kojoj sam ja ostecen i na osnovu koje je okoncan proces u moju korist i iznos ostete iznosi oko 1500 KM.
Osoba od koje potrazujem iznos nije nikad platila a nije zaposlena a tuzba je okoncana prije 5 g. i receno mi je da zastara nastupa nakon 9g.
Mene zanima jel rok za naplatu 9godina?
Koje su mi sve mogucnosti naplate potrazivanja (to bi volio malo detaljnjije objasnjenje)?
Kako da dodjem do informacija dali se osoba zaposlila u medjuvremeni jer neposjedujem te informacije?
I kako da naplatim zatezne kamate po osnovu istih potrazivanja i kolika je zatezna kamata po ovom osnovu?
Unaprijed hvala!

Offline oktagon

• Član foruma
  • *
Zastara je 10 godina. Nakon što nastupi zastara neće postojati mogućnost prinudne naplate potraživanja što praktično i jeste rok naplate jer dužnik vjerovatno neće dobrovoljno ispuniti svoju obavezu nakon tog roka. Mogućnosti su da podnesete prijedlog za izvršenje ali prije toga provjerite kakvo mu je stanje sa imovinom u katastru, ZK uredu MUP-u za vozila i Poreskoj da li je negdje zaposlen. Ako ne dobijete podatke od ovih institucija onda se obratite suda sa zahtjevom za utvrđivanje dužnikove imovine. Ako su kamate navedene u presudi onda će te i njih potraživati u izvršnom postupku. Kamata je 12%.
Ako vam ovo nije mogao reći advokat onda vi niste našli advokata nego keramičara, bez uvrede za keramičare. :)
Dobar dan!
Potrebna mi je pravna pomoc buduci da moj advokat nije bas od neke pomoci.
Po osnovu privatne tuzbe u kojoj sam ja ostecen i na osnovu koje je okoncan proces u moju korist i iznos ostete iznosi oko 1500 KM.
Osoba od koje potrazujem iznos nije nikad platila a nije zaposlena a tuzba je okoncana prije 5 g. i receno mi je da zastara nastupa nakon 9g.
Mene zanima jel rok za naplatu 9godina?
Koje su mi sve mogucnosti naplate potrazivanja (to bi volio malo detaljnjije objasnjenje)?
Kako da dodjem do informacija dali se osoba zaposlila u medjuvremeni jer neposjedujem te informacije?
I kako da naplatim zatezne kamate po osnovu istih potrazivanja i kolika je zatezna kamata po ovom osnovu?
Unaprijed hvala!

Offline klokan

• Administrator
  • *
  • Spol: Muški
oktagon, pretpostavljam da ti nisi uopste pravnik ?

Po kojem zakonu je zastarni rok u Bosni i Hercegovini 10 godina ?  :D :D :D :D