Ja se ne bi odricao BiH drzavljanstva ni meni da drzava plati da se odreknem od BiH državljanstva.
Da da može, ako imaš puno para, čitaj na netu:
"Može i legalno!"
Sustav koji se u Europskoj uniji zove „Zlatna viza" nije ništa manjih dimenzija. Po tom sustavu državljanstvo neke od zemalja EU-a, ili trajnu boravišnu dozvolu, može dobiti onaj tko dovoljno plati ili investira. Polovica zemalja EU-a, među njima Bugarska, Grčka, Velika Britanija, Latvija, Litva, Malta, Austrija, Portugal, Španjolska, Mađarska i Cipar, nude takve programe.
Na taj način je u proteklih nekoliko godina kupljeno najmanje 6.000 državljanstava i 100.000 boravišnih dozvola - kao što prenose organizacije „Transparency International" i „Global Witness" u zajedničkom izvještaju objavljenom početkom listopada. Ukupan prihod od tako prodanih dokumenata iznosti najmanje 25 milijardi eura. Program „Zlatne vize" je pospješio pranje novca i pružio utočište kriminalnim biznismenima, prenose ove organizacije, uz preporuku da EU hitno ukine ovu praksu.
Dvojno državljanstvo i dalje problem
Ispis iz drzavljanstva Bosne i Hercegovine
Uprkos činjenici da je potpisan Sporazum o dvojnom državljanstvu sa susjednim zemljama Hrvatskom i Srbijom, ali i Švedskom, postoji određeni broj zahtjeva građana koji žive u tim zemljama za odricanje od BiH državljanstva, šta mislite o tome:
Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine ispis iz bih drzavljanstva
Ti zahtjevi se podnose kada ove zemlje zahtijevaju od osoba da se odreknu državljanstva Bosne i Hercegovine jer zasnivaju radni odnos u nekim djelatnostima – kao što su poslovi bezbjednosti, rad u vojsci, državnoj službi, ministarstvu unutrašnjih poslova i slično. Osobe podnose ove zahtjeve za odricanje od BiH državljanstva iz razloga što zakonodavstva Hrvatske, Srbije, Švedske i drugih zemalja propisuju da lice ima državljanstvo samo one države u kojoj obavlja gore navedenu djelatnost. Ispis iz drzavljanstva Bosne i Hercegovine
„U narodu “ postoji mišljenje da Bosna i Hercegovina ne dopušta dvojno državljanstvo ?
Ne, to nije tačno, Bosna i Hercegovina dopušta dvojno državljanstvo svojim državljanima, a tu je i moratorij iz 2004.g. na primjenu zakonske odredbe u trajanju od deset godina, koji je donio Ured visokog predstavnika za BiH, koja se odnosi na spornu zakonsku odredbe o gubitku BiH državljanstva, ukoliko se stekne državljanstvo neke druge države, koja ne zabranjuje dvojna državljanstva. Međutim, neke države EU to ne dopuštaju dvojna državljanstva, upravo iz toga razloga naši državljani koji su se već integrisali u stranu državu, proveli određeno vrijeme stalnog boravka u toj državi, te stekli uvjete za sticanje državljanstva te države, kao zadnji i najbolniji zadatak imaju da se odreknu državljanstva Bosne i Hercegovine, ističe naš sagovornik advokat Alma Prnjavorac.
Šta Bosna i Hercegovina može uraditi da se taj negativni trend ispisa iz knjige državljana BiH zaustavi ?
Ispis iz bosanskog drzavljanstva u Njemackoj
Mnogo toga, a primarno bi bilo ulazak u EU. Nakon ulaska BiH u EU, nijedno lice ne bi moralo da se odrekne BiH državljanstva, a svi oni koji su ga se morali odreći imali bi mogućnost ponovnog vraćanja državljanstva Bosne i Hercegovine.
Međutim, trend ispisa iz bosanskog državljanstva se smanjuje iz godine u godinu. Od 2003. godine kada je broj onih kojima je prestalo BiH državljanstvo bio najveći, svake naredne godine taj broj je manji, a posebno olakšanje jeste najava mnogih država da će uvesti mogućnost dvojnoga državljanstva i za države koje nisu članice EU. koliko kosta ispis iz bosanskog drzavljanstva
Može li se imati i više od dva državljanstva ukoliko je država članica EU?
U pravilu je moguće posjedovati više od dva državljanstva. Teoretski, broj državljanstava nije ograničen ukoliko se radi o državljanstvu država zemalja članica EU. Postoje slučajevi u kojima su građani već rođenjem ili porijeklom građani više država. Takva osoba se može pobrinuti i za sticanje novog državljanstva, ako ispunjava uvjete propisane zakonom one države čije državljanstvo želi da stekne. Navodi naša sagovornica Alma Prnjavorac, advokat specijaliziran za pitanje državljanstva. ispis iz bosanskog drzavljanstva
Koje su to iznimne situacije u kojima naši državljani imaju pravo da zadrže svoje BiH državljanstvo, a da steknu državljanstvo neke države članice EU ?
Ukoliko potičete iz zemlje koja svojim građanima zabranjuje otpust iz državljanstva ili kada tako nešto nije predviđeno, ne morate da se odreknete starog državljanstva za sticanje novog ni onda kada vam druga država postavlja nerazumne uslove za otpust. To mogu da budu previsoke administrativne takse.
Vezano za pitanje, šta je razumno za postupak otpusta iz državljanstva, primenjuje se blaži kriterijum za strance koji imaju preko 60 godina života. Dvojno državljanstvo se može odobriti i u slučaju kada biste uslijed odricanja od drugog državljanstva pretrpjeli značajnu ekonomsku ili imovinsku štetu. Ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena 2017 - 2018
Dvojno državljanstvo se može odobriti i ako pripadate izuzetno ugroženoj grupaciji, npr. ako ste registrovani kao imigrant. Kao državljanin neke od zemalja članica Evropske unije ili Švicarske, možete biti naturalizovani prihvatanjem dvojnog državljanstva.
„U narodu “ postoji mišljenje da Bosna i Hercegovina ne dopušta dvojno državljanstvo?
Ne, to nije tačno, Bosna i Hercegovina dopušta dvojno državljanstvo svojim državljanima, a tu je i moratorij iz 2004.g. na primjenu zakonske odredbe u trajanju od deset godina, koji je donio Ured visokog predstavnika za BiH, koja se odnosi na spornu zakonsku odredbe o gubitku BiH državljanstva, ukoliko se stekne državljanstvo neke druge države, koja ne zabranjuje dvojna državljanstva. Međutim, neke države EU to ne dopuštaju dvojna državljanstva, upravo iz toga razloga naši državljani koji su se već integrisali u stranu državu, proveli određeno vrijeme stalnog boravka u toj državi, te stekli uvjete za sticanje državljanstva te države, kao zadnji i najbolniji zadatak imaju da se odreknu državljanstva Bosne i Hercegovine, ističe naš sagovornik advokat Alma Prnjavorac. Odricanje od bosanskog drzavljanstva
Raseljavanje mladih i visokoobrazovanih iz Bosne i Hercegovine Ispis iz bosanskog drzavljanstva u Njemackoj
Iako nije utvrđen tačan broj građana koji su u posljednjih nekoliko godina napustili Bosnu i Hercegovinu u potrazi za poslom, procjenjuje se da ih se samo u zemlje Europske unije tokom 2008. i 2009. godine odselilo na desetine hiljada. Podatak je to temeljen na izvješćima Europske komisije koja nisu pobrojala iseljenike u Australiju, Sjedinjene Američke Države ili Kanadu. Za razliku od vremena komunističke Jugoslavije, demografski ugroženu Bosnu i Hercegovinu danas napuštaju visokoobrazovani ljudi koji u svojoj zemlji ne mogu dobiti posao ili jednostavno nemaju motivaciju raditi poslove za koje ne vjeruju da će im osigurati bolju budućnost. Sve ih povezuje pesimizam, uvjerenje da neko bolje sutra u Bosni i Hercegovini neće tako brzo svanuti, ali i ambicioznost, ističe za naš list advokat Alma Prnjavorac.
ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena
"Bosna i Hercegovina ubija elan"
Naime, tridesetjednogodišnja M. (podaci poznati redakciji) je magistrica farmacije i ima stalan posao s redovitim primanjima, što se u Bosni i Hercegovini smatra pravom srećom. No, ona od života očekuje više pa je počela pakirati kofere. Pozicija na trenutnom poslu joj je, kaže, zacementirana i na njemu bi mogla dočekati penziju. Ali ona želi da neko cijeni njezin rad te priželjkuje poslovno okruženje koje će je stimulirati da ulaže u profesionalna znanja i kompetencije, što sada, kaže, nije slučaj.
M. nije jedina koja svoju poslovnu sreću traži na Zapadu. Zato cu uraditi
odricanje od drzavljanstva bosne i hercegovine
"Nije mi problem raditi koliko god treba, ali želim da se to vrednuje plaćom. Uz to, želim učiti i napredovati. Nisam postigla maksimum, s obzirom na znanje i iskustvo. Ne mogu reći da nazadujem, ali stojim na mjestu“, priča nam magistrica farmacije s budućom adresom u EU. "Ovdje mi je posao dinamičan, svladala sam ga, ali mislim da mi se neće otvoriti nove i unosnije prilike. Imam dojam da bi to moglo funkcionirati dok imam elana, ali kada ga nestane, doći će faza nemarnosti i bit će mi svejedno.“
Zakonska odredba je propisana Zakonom o državljanstvu BiH u članu 19:
„1. Državljanin koji je napunio 18 godina, koji živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države, ili mu je zagarantovano sticanje državljanstva druge države, ima pravo da se ispiše iz bosanskog državljanstva.
2. Djetetu koje živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države ili mu je isto zagarantovano prestaje državljanstvo BiH ispisom iz bosanskog državljanstva i to na na zahtjev oba roditelja kojima je državljanstvo BiH prestalo ispisom iz državljanstva, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo prestalo ispisom iz BiH državljanstva uz saglasnost drugog roditelja koji je državljanin BiH, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo BiH prestalo ispisom iz državljanstva BiH, ako je drugi roditelj mrtav ili je izgubio roditeljsko pravo ili je stranac ili osoba bez državljanstva ili na zahtjev usvojioca ako mu je prestalo državljanstvo BiH ispisom iz bosanskog drzavljanstva i odnos između usvojioca i usvojenog djeteta je odnos potpunog usvojenja. Ako je dijete starije od 14 godina, zahtijeva se njegov pristanak.
Ispis iz bosanskog drzavljanstva
3. U slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana, državljanstvo BiH prestaje licu kada nadležni organ utvrdi da su ispunjeni potrebni uslovi iz st. 1. i 2. ovog člana i stranci uruči rješenje o prestanku državljanstva BiH, ili kad joj ga nadležna Ambasada BiH u inostranstvu uputi poštom.“
Nema šale sa njemačkim državljanstvom
Onaj ko izgubi svoje njemačko državljanstvo u inozemstvu, nema nikakvih šansi da ga ponovo dobije. Nadležna služba u Nemačkoj odbija da ponovo dodjeli državljanstvo Njemačke. Neki tvrde da je to nezakonito, i nije u skladu sa ustavom.
Rebeka Has-Ketin izgleda kao prava Njemica – visoka je i vitka, plave kose i očiju. Dok govori, primećuje se naglasak iz južne Njemačke. Ona je rođena u Rotvajlu, na jugu Njemačke. Živi sa suprugom, filmskim radnikom Ketin Sinanom u istanbulskoj četvrti Turske. Trebalo bi da je srećna i zadovoljna. Ali nešto je muči: ona više nije Njemica. Nedavno, prije nepune dvije godine morala je da u njemačkom konzulatu u Turskoj vrati svoj pasoš. Za nju je to jako traumatično životno iskustvo: „Želim da ponovo dobijem svoj njemački pasoš kaže ona. Nije u redu da više nisam Njemica“.
Pravilo kojim se rukovodi njemački Zakon o državljanstvu glasi da posjedovanje više državljanstava treba izbjegavati. S tim u Njemačkoj nemaju problema samo ljudi stranih korjena, muku muče i Njemci koji žive u inostranstvu. Hiljade njih izgubilo je njemačko državljanstvo protiv njihove volje, procenjuje jedan Njemački stručnjak. On je nekad vodio Odeljenje za unutrašnju politiku u kancelariji bivšeg predsednika države Riharda von Vajczekera. Sada taj 71-godišnji pravnik pokušava da pomogne bivšim njemačkim građanima da u inostranstvu ponovno postanu Njemci. To je jednostavno ako su preuzeli državljanstvo neke zemlje-članice Evropske unije, ali za one koji žive van EU, ponovno dobivanje njemačkog državljanstva gotovo je nemoguće. Za to nisu krivi zakoni. Za ta pitanja zadužen je Savezni ured za upravu u Kelnu Njemačka, tvrdi stručnjak. Uvjeren da Ured redovno krši zakon i sprečava Nijemce da ponovo postanu Nijemci, što je nedopustivo, kaže on i istice da zato narod radi odricanje od bosanskog drzavljanstva
Zvaničnici se ne očituju
Savezni ured za upravu ne želi da se izjasni o tome da li bivši Nijemci ponovo dobijaju nemačko državljanstvo i koliko njih ga je tako dobilo. Ne žele da se izjasne ni o optužbama ovog stručnjaka. Pri tom su radnici tog ureda bez dlake na jeziku kada šalju pismene odgovore podnosiocima molbi za ponovno dobivanje njemačkog državljanstva. Njemačka Republika mora da imati nekakvu korist od dodjele svog državljanstva, navodi se u jednom pismu koje je dobila jedna bivša Njemica koja živi na Bliskom istoku i koja želi da ostane anonimna (podaci poznati redakciji). A to bi bilo u slučaju da izbor mesta boravka podnositeljke molbe ili njenog supruga bude u interesu Savezne Republike Njemačke. „S obzirom da je to rijetko moguće dokazati, većina molbi za ponovnu dodjelu državljanstva se odbija“, piše radnik Saveznog ureda za upravu u Njemačkoj.
A toga je Rebeka Has-Ketin nažalost svjesna u potpunosti. Od 1992. ta filmska snimateljka živi u Turskoj. Njeno dvoje dece imaju njemački i turski pasoš. Kada je željela da kupi jedan maslinjak saznala je da u Turskoj zemlju smiju da kupuju samo turski državljani ne i stranci. Zato je željela da, poput svoje dece, stekne oba državljanstva. Znala je da prvo mora da dobije takozvanu dozvolu za zadržavanje njemačkog državljanstva – tako je predviđeno reformom njemačkog Zakona o državljanstvu iz 2000.g. „Tek nakon što sam dobila tu potvrdu, zatražila sam tursko državljanstvo“, kaže ona. Na taj način uradila je sve kako treba, ali dobijanje turskog državljanstva je komplikovano. Traje vrlo dugo, tačnije – pune četiri godine. „Morala sam da idem u jednu državnu kancelariju i tamo otpjevam tursku himnu bez greške. Tek tada sam dobila tursku ličnu kartu“, njena su iskustva.to je razlog za ispis iz bosanskog drzavljanstva
Rok trajanja od dvije godine
Ništa ne sumnjajući, jednog dana nazvala je njemački konzulat da bi zatražila novi pasoš. „Možete li da svratite do nas? Mislim da imate problem“, rečeno joj je preko telefona. Otišla je u konzulat i doživjela veliki šok. Dozvola o zadržavanju njemačkog državljanstva važila je samo dve godine. Mnogi Nijemci koji žive u inostranstvu uopšte ne znaju da im je potrebna dozvola ako žele da zatraže i državljanstvo neke druge države, a ako i znaju, mnogima nije poznato da ta dozvola ima rok trajanja, kaže pravnik Ade.
Rebeku Has-Ketin je to saznanje potpuno potreslo. Hoće li moći i dalje redovno da posećuje svoju majku u Berlinu ? Šta će biti ako se politički odnosi s Turskom zaoštre ? Oseća se krivom jer nije pazila na rok do kojeg joj važi dozvola. Želi to da ispravi, ali ne zna kako. „To je nesporazum, pa ja sam Njemica“, kaže ona.
Nedopustivi uslovi
Ali ponovo dobiti njemačko državljanstvo iz inostranstva gotovo je nemoguće. Ne zbog toga što je tako predviđeno zakonima, već zbog toga što Savezni ured za upravu izokreće namjere zakona, ističe pravnik. Prema njegovom mišljenju, taj ured na primer, ne bi smeo da traži da podnosilac molbe mora da dokaže da u Njemačkoj može sam sebe da izdržava, i to čak i ako uopšte nema namjeru da se vrati u zemlju. Ali upravo to se događa.
„Kao domaćica ne raspolažete [...] u ovom trenutku nikakvim sopstvenim primanjima“, navodi se u odbijenici jedne podnositeljke molbe. Ona u Njemačkoj nije završila nikakvu školu, nema nikakav zanat i radila je samo kao „prodavačica u kiosku“. Zbog toga se ne može poći od toga da ona u Njemačkoj može sama sebe da izdržava, zaključuje nadležni njemački službenik. Njen suprug je ženidbom dobio njemačko državljanstvo, i smijeo je da zadrži sopstveno. I deca imaju dva pasoša. Jedina rođena Njemica u porodici više nije Njemica jer joj nadležni u Njemačkoj to ne dozvoljavaju. Ispis iz bosanskog drzavljanstva
Službenici u Kelnu pokazali su se kao neumoljivi i u slučaju jedne 73-godišnjakinje koja želi da i dalje živi u inostranstvu. I ona želi da ostane anonimna jer se još nada da će dobiti državljanstvo natrag – iz jednog jedinog razloga: „Želim da umrem kao Njemica“.
Autor: Dojče vele
Njemačka uvodi dvojna državljanstva
Djeca njemačkih useljenika imat će pravo na dvojno državljanstvo - zemlje svojih roditelja i Savezne Republike Njemačke.
Njemačka uskoro dobija nove državljane. Djeca njemačkih useljenika imat će pravo na dvojno državljanstvo, zemlje svojih roditelja i Njemačke. Bio je to jedan od važnijih uvjeta koje je kancelarki Angeli Merkel postavio njen koalicijski partner Socijaldemokratska partija Njemačke kako bi formirali koalicionu vlast.
Tu promjenu posebno je pozdravilo više od dva miliona Turaka koji žive u Saveznoj Republici Njemačkoj. Roditelji 18-godišnjeg Okana su prije petnaest godina napustili Tursku. Iako rođen i odgojen u Njemačkoj, Okan ne želi izgubiti vezu sa zemljom iz koje potiče, što je i razumljivo. Sto ce svakako smanjiti Ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena
"Rođen sam u Njemačkoj, to je jasno, ali porijeklom sam iz Turske, a dom je tamo gdje se rodite. Ovo je moj dom", kazao je Oksan
Zajednica od više miliona stanovnika
Turski imigranti u Njemačkoj čine višemilionsku zajednicu. Zakon im dozvoljava njemačko državljanstvo nakon osam godina stalnog boravka u zemlji. Međutim, pritom se moraju odreći postojećeg.
To bi se uskoro moglo promijeniti. Konzervativno orijentirana stranka kancelarke popustila je zahtjevima koalicionog partnera. Promjene su na pomolu i uslijedit će veoma brzo. Nadlezna institucija u BiH je Ministarstvo civilnih poslova BiH sektor za drzavljanstvo
Kancelarka Angela Merkel je poručila: "Ovo nije bio jednostavan korak za nas. Dogovorili smo se nakon pomnog razmatranja."
Međutim, kancelarka je, također, imala uvjete - dvojno državljanstvo neće moći imati građani koji su se matičnog odrekli prije nego što novi zakon stupi na snagu. I to je razlog zasto oni rade odricanje od bosanskog drzavljanstva advokat
Početne pozicije
To Ertasove roditelje ostavlja na početnim pozicijama. Kao i ranije, Majka Kezban imat će samo turski, a otac Ahmet njemački pasoš.
Ahmet Ertas je rekao: "Dobro je što će djeca rođena ovdje moći imati dva pasoša, ali je sramota za ljude poput mene što smo bili prisiljeni odreći se svog državljanstva u prošlosti"
Turska zajednica u Njemačkoj strahuje da se ljudima poput Okanovog oca na ovaj način poručuje da su građani drugog reda. Međutim, zadovoljni su, jer je, kako kažu, jedna bitka, ipak, osvojena.
Njemačka Vlada zauzet će pozicije u toku mjeseca. Pred koalicionim partnerima je rad na izmjenama postojećeg zakona, o čijem će stupanju na snagu završnu riječ imati njemački Parlament. Zato je to osnov sto se postupci rade kako se rade i intenzitetom kako je naveden a u odnosu na Ispis iz BIH drzavljanstva u Njemackoj
Izvor: Al Jazeera