Home Pravosuđe Advokat Azur Prnjavorac : Otvaranje firme u inostranstvu ne mora se prijaviti...

Advokat Azur Prnjavorac : Otvaranje firme u inostranstvu ne mora se prijaviti BiH

1401
0

Advokat Azur Prnjavorac : Otvaranje firme u inostranstvu ne mora se prijaviti BiH

Advokat Azur Prnjavorac, expert za privredno pravo izjavio je da bh. državljani koji registruju firme u inostranstvu, a koje nisu u sistemu konsolidovane pravne osobe, nisu obavezni prijavljivati svoj finansijski rezultat u BiH, već samo u državi u kojoj posluju i to u skladu Zakona države u kojoj vrše svoju privrednu djelatnost.

Međunarodni konzorcij novinara-istražitelja objavio je ovih dana dio Panamskih dokumenata vezanih za transakcije u i iz offshore kompanija. Navedene transkacije se stavljaju u kontekst nelegalnog poslovanja, iako sama registracija ovakvih kompanija nije nelegitimna i ne mora značiti da iza toga stoji bilo kakvo nepropisno poslovanje. BiH državljani koji osnuju Offshore kompaniju u bilo kojoj državi svijeta, ne rade ništa nezakonito prema Zakonima Bosne i Hercegovine.

Pravni ekspert Azur Prnjavorac pojašnjava da ne postoji zakon koji obavezuje da neko mora prijaviti Bosni i Hercegovini da je otvorio firmu u nekoj drugoj državi, osim ako je iz matične firme uplaćen osnivački kapital u firmu u drugoj državi (povezano privredno društvo – produžnica u drugoj državi).

Dodao je da Federacija BiH ima poreznu stopu od 10 posto, što je najniža stopa u Evropi i što znači da je pogodno tlo za dolazak stranog kapitala u Bosnu i Hercegovinu. Međutim s druge strane radi izuzetno sporog pravosudnog sistema, i izuzetno duge naplate spornih potraživanja sudskim putem, na veliku žalost stranci zaobilaze BiH.

Naravno, gdje god da je privredno društvo osnovano, ono mora poš­tivati propise te države. Do­datno, mora poštovati i propise drugih država na čijem terito­riju posluje. Cjelovite porezne propise za poduzetništvo u državi u kojoj se planira registrirati poduze­će, valjalo bi proučiti prije ot­varanja privrednog društva.

Kada inozemno poduzeće ostvari dobit i osnivač ju odluči isplatiti, pojavi se pitanje pla­ćanja poreza na dohodak od ka­pitala u Bosni i Hercegovini, ukoliko se dobit šalje u BiH. Osobito, potrebno je poznavati niz konkretnih činje­nica o svim relevantnim okolnostima: država sjedišta podu­zeća, je li Bosna i Hercegovina sa tom dr­žavom sklopila ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporeziva­nja, kako je tematika tim ugo­vorom regulirana, je li osoba zaposlena, koje još vrste dohoda­ka ostvaruje u Bosni i Hercegovini, itd…

Fizička osoba koja je rezident Bosne i Hercegovine i koja je primila dohodak od dividende ili ud­jela u dobiti iz inozemstva, duž­na je postupati po entitetskom Zakonu.

– Svaka država svojim zakonima propisuje uslove otvaranja firmi, što ih čini legalnim, i mi nemamo pravo da se bavimo zakonima drugih država niti oni našim. Zbog toga treba biti oprezan pri definisanju poreske obaveze, jer je bh. državljanin koji je odsutan iz zemlje duže od šest mjeseci dužan da porezno odgovara tamo gdje ima privremeni boravak i djelatnost, a nije obavezan da podnosi prijavu u BiH – kazao je Jahić.

– Po Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorističkih aktivnosti iz 2014 godine porijeklo novca mora biti dokazano samo prilikom polaganja na račun u banci, tako da transferi s jednog računa na drugi ne mogu predstavljati pranje novca, jer je već dokazano prilikom polaganja njegovo porijeklo. Odgovornost za kontrolu transfera s računa na račun je na bankama, što povlači i pitanje jesu li banke najveći uzročnici nelegalnog kretanja novca ako ga ima uopšte, smatra advokat Azur Prnjavorac.

Precizirao je da u BiH postoji porez na dobit i PDV, s tim što se PDV plaća za promet roba i usluga, a porez na dobit na konačan rezultat poslovanja na kraju godine, ukoliko privredno društvo ostvari dobit.

ADVOKAT Azur Prnjavorac
ADVOKAT Azur Prnjavorac

Advokat Prnjavorac Azur je naveo da ne postoji jedinstven zakon o porezu na dobit na nivou države već samo entitetski, a potrebno je da prihod bude ostvaren na teritoriji tog entiteta, što važi i za strance koji imaju registrirano privredno društvo u Bosni i Hercegovini.

Dodao je da Federacija BiH ima poreznu stopu od 10 posto, što je najniža stopa u EU i što znači da je pogodno tlo za dolazak stranog kapitala u Bosnu i Hercegovinu.

GENEVA, SWITZERLAND - APRIL 05: A detail of the Mossack Fonseca Geneva office plate on April 5, 2016 in Geneva, Switzerland. 11.5m files anonymously leaked from the database of the world's fourth biggest offshore law firm, Mossack Fonseca, referred to as the 'Panama Papers,' indicates possible secret offshore dealings from world leaders and celebrities. (Photo by Pxl8/Getty Images)

  • Kolege iz Mossack Fonseca & Co. nisu radili ništa nezakonito sukladno  zakonima svoje države, otvaranje offshore kompanija se može zabraniti samo uspostavom posebih zakona na nivou onih država koje žele uvesti zabranu osnivanja kompanija u “sumnjivim – poreznim oazama”, nikako drugaćije. Na svijetu trenutno postoji preko 30 poreznih oaza, firme iz svih dijelova svijeta na njih godišnje šalju stotine milijardi EUR.

– Svaka država svojim zakonima propisuje uslove otvaranja firmi unutar svoje države, što ih čini legalnim, i mi nemamo pravo da se bavimo zakonima drugih država niti oni našim zakonima. Zbog toga treba biti oprezan pri definisanju poreske obaveze, jer je bh. državljanin koji je odsutan iz zemlje duže od šest mjeseci dužan da porezno odgovara tamo gdje ima privremeni boravak i djelatnost, a nije obavezan da podnosi prijavu u BiH, a sukladno pozitivnim zakonima Bosne i Hercegovine.

Autor: Agencije