S obzirom da je prvostepena presuda Radovanu Karadžiću izuzetno obimna i obrazložena je na 2.600 stranica, pravni savjetnici Karadžića smatraju da im neće biti dovoljno 30 dana za podnošenje žalbe, te će tražiti produženje tog roka.
Petronijević je u izjavi za Večernje novosti kazao da je rok da sud odobri žalbu također 30 dana, a potom će odbrana imati rok od novih 75 dana.
“Vjerovatno ćemo i tu tražiti duži rok, jer se žalimo po svim tačkama presude. Tužilaštvo će se, izvjesno je, također žaliti, a pretpostavljam da će i Drugostepeno vijeće tražiti dodatne rokove za razmatranje žalbi. Sve u svemu, bit će potrebno do tri godine da se izrekne nova presuda bivšem predsjedniku Republike Srpske”, kazao je Petronijević.
Nezadovoljno presudom po prvoj tački optužnice žalbu će vjerovatno uložiti i Tužilaštvo. U tom dijelu još uvijek je neizvjesno da li će u žalbenom postupku kao dokazni materijal biti uvrštena i masovna grobnica Tomašica kod Prijedora, koja je u prvostepenom postupku bila izostavljena.
Cjelokupni ishod žalbenog postupka mogao bi značajno promijeniti prvostepenu presudu. To potvrđuju dosadašnja iskustva Apelacionog vijeća Haškog tribunala, kada su neke kazne zatvora izražene u godinama preinačene u doživotne i obrnuto.
Pravni ekspert Kasim Trnka u razgovoru za Klix.ba istakao je da bi bilo dobro kada bi se proces žalbe odvijao brže, s obzirom na godine i zdravstveno stanje Karadžića.
“Ukoliko Karadžić ne dočeka izricanje drugostepene presude protivnici ovog procesa mogli bi se pozivati da Karadžić nikada nije pravosnažno osuđen, što bi utjecalo i na interpretacije ratnih dešavanja u BiH”, istakao je Trnka.
Izvor: Klix.ba